Henrich III.

1216 - 1272

h Nastúpil na trón ako 9 ročný 26. 10. 1216. Bol synom anglického kráľa Jána Bezzemka a jeho manželky Izabely z Angouleme. Narodil sa roku 1207. V tom smrti jeho otca bola väčšina šľachty na strane francúzskeho kráľoviča Ľudovíta, ktorý s armádou v krajine obhajoval svoje nároky na trón. Len čo nenávidený Ján Bezzemok zomrel, šľachta sa vrátila k Henrichovi a odmietla francúzskeho kandidáta. Ľudovítovi nezostávalo nič iné iba sa vrátiť späť do Francúzska. Aj keď Henrich vládol veľmi dlho jeho vláda bola katastrofálna. Bol zbožný a nebol krutý ako jeho otec. Bol však manipulovateľný slaboch. Celý život ho obklopovali cudzí radcovia, ktorí vždy sledovali iba svoj politický cieľ. V mnohom podľahol pápežovi, takže ten mal z Anglicka väčšie výnosy ako sám kráľ. Roku 1236 si zobral za manželku Eleonóru Provensálsku, s ktorou prišlo do krajiny mnoho cudzincov. Kráľ žil v prepychu, ktorý musel financovať celý národ. Situácia zašla až tak ďaleko, že vládu prevzala Veľká rada, ktorá vymenovala 24 členný Výbor pre reformy, ktorý mal právo dohliadať na štátnu pokladnicu. Anglické kráľovstvo sa tak na chvíľu stalo oligarchiou. Súčasne šľachta prinútila kráľa niekoľko krát potvrdiť Magnu Chartu, ktorú on samozrejme opakovane nedodržiaval. Rozhodnúť v spore mal francúzsky kráľ Ľudovít IX. Svätý, ktorý bol vtedy najväčšou autoritou Európy. Ľudovít v Amiense rozhodol tak, že žiadna strana nebola spokojná, preto vypukla vojna. V čele odboja stál Šimon z Montfortu, gróf z Leicesteru. Kedysi kráľov obľúbenec porazil kráľovo vojsko a zajal kráľa aj s bratom Richardom. Šimon postupoval ako vládca a zajatého kráľa nútil podpísať všetko, čo mu predložili. Ostatne na trón mal aj právny nárok. Od roku 1264 bol totiž manželom kráľovej sestry. Nadobudnutú moc mu závideli mocní šľachtici, preto sa opieral najmä o nižšie vrstvy. Keď sa roku 1265 mal zísť parlament pozval aj zástupcov miest a rytierov, čím položil základy dolnej snemovne. Tým ešte viac rozzúril grófov a barónov, ktorí na čele s Henrichovým synom Eduardom, Šimona porazili. Sám Šimon v boji padol. Henrich sa dostal z väzenia a postupoval proti svojim nepriateľom. Boje skončili až opätovným potvrdením Veľkej Charty. Posledné roky vlády Henricha III. Už boli pokojnejšie. Henrich vládol neuveriteľných 56 rokov. Zomrel 16. novembra 1272 vo Westminstri.