Richard I. Levie Srdce

1189 - 1199

r Narodil sa roku 1157. Bol synom anglického kráľa Henricha II. Plantageneta a Eleonóry Akvitánskej. Mal dobrodružnú povahu a vynikal skôr ako rytier na križiackej výprave, než ako anglický kráľ. Väčšinu svojho života prežil vo Francúzsku alebo na križiackych ťaženiach. Počas desať ročného kraľovania bol v Anglicku celkovo 6 mesiacov. V mladosti sa usadil v Quienne vo Francúzsku. Bol dlho priateľom francúzskeho kráľa a naopak bojoval proti svojmu otcovi. Často sa zdržiaval v Paríži u Filipa II. Augusta. Po korunovácii za kráľa 3. 9. 1189 bolo jeho prvoradou snahou získať peniaze a vyraziť na križiacku výpravu. Počínal si pritom veľmi bezohľadne. Roku 1190 vyrazil spoločne s francúzskym kráľom Filipom II. a vládu v Anglicku prenechal matke Eleonóre. Počas prezimovania v Messine sa ale obaja znenávideli a Richard dokonca zrušil zasnúbenie s Filipovou sestrou Alicou a zasnúbil sa s navarrskou princeznou Berengáriou. Richard cestou do Akkonu dobil Cyprus, ktorý vtedy ovládali piráti. Akkon spoločnými silami dobili no Jeruzalem sa nepodarilo oslobodiť. Filip čoskoro odišiel do vlasti. Keď sa k Richardovi dostali správy o pomeroch v Anglicku odplával aj on. Pre nepriateľstvo s Filipom neriskoval cestu cez Francúzsko, preto sa vylodil v Gorici na Jadrane a v preoblečení za kupca cestoval na sever. Pri Viedni ho ale vojvoda Leopold zajal a poslal cisárovi. Cisár Henrich VI. tak získal zámienku žiadať obrovské výkupné 100 000 libier(resp. 150 000 mariek). Po krutých daniach bolo výkupné odovzdané a Richard sa konečne dostal domov. V Anglicku zatiaľ vládol Ján, ktorému ešte otec dal prezývku Bezzemok. Bol to prefíkaný, bezcharakterný slaboch, ktorý prijal francúzske majetky ako léno od francúzskeho kráľa a bol by urobil všetko preto, aby získal kráľovskú korunu. Richard mu síce odpustil, no s francúzskym kráľom sa zmieriť nemienil. Napokon pri obliehaní francúzskeho hradu Chalus bol zasiahnutý kušou a krátko nato vo veku 42 rokov zomrel (6. 4. 1199). Jeho manželka Berengaria ho prežila o 31 rokov, zomrela roku 1230. Za svojho nástupcu ustanovil brata Jána. Zomrel slávny rytier ale neschopný kráľ. S časom jeho vlády je spojený aj rozmach zbojníctva v krajine. Najslávnejším zbojníkom tých čias bol nepochybne legendami opradený Robin z Lockley, známy ako Robin Hood. Kronikári o mŕtvom kráľovi zapísali: zlý syn, zlý brat, zlý manžel a zlý kráľ.