Viliam II. Rufus (Ryšavý)

1087-1100

v Narodil sa medzi rokmi 1056/1060. Bol synom Viliama I. Dobyvateľa a Matyldy ( dcéry Baudoina Flanderského). Po smrti svojho otca sa 26.9.1087 stal kráľom. Viliam Rufus nedosahoval kvality svojho otca. Viliam ho ani nijak zvlášť nemiloval, akurát sa mu zdal najvhodnejším kandidátom na anglický trón. Bol tučný, koktavý, hrubý a nevzdelaný. Vážil si iba bojovníkov. Svojim hrubým správaním a neustálym nadávaním vyvolával hrôzu, najmä v cirkevných kruhoch. Jeho najväčším potešením boli poľovačky. Na svojom dvore vydržiaval mnoho dobrodruhov z celého sveta. Neustále zvyšoval dane, proti čomu povstali striedavo šľachtici aj roľníci. Bojoval aj so svojim bratom, normanským vojvodom Róbertom. Napokon sa bratia zmierili a dohodli na nástupníctve v prípade bezdetnosti toho druhého. Proti tomu vystúpil tretí brat Henrich, ktorý však neuspel a musel sa utiahnuť na územie Francúzska. Viliam II. veľmi zle vychádzal s cirkvou a počas jeho vlády boli mnohé cirkevné inštitúcie neobsadené. Povolal na arcibiskupský stolec učeného Anselma, ktorý však vzápätí musel pred ním utiecť do Francúzska a Talianska. Viliam II. nijak nereagoval ani na vyhlásenie križiackych výprav a ani jeho poddaných nezasiahla hystéria známa z kontinentálnej Európy. Viliam II. zomrel za nevyjasnených okolností 2.8.1100. Počas poľovačky ho zasiahol vystrelený šíp a našli ho mŕtveho.