Filip II.

1180-1223

f Filip II. Auguste Narodil sa 21.augusta 1165. Bol synom francúzskeho Kráľa Ľudovíta VII. a jeho tretej manželky Adely zo Champagne. Filip mal štyri nevlastné sestry Máriu, Alix, Margaretu, Alis, a mladšiu vlastnú sestru Agnes. Chorý otec ho krátko pred svojou smrťou dal korunovať. (1179) Ľudovít VII. bol v tom čase už ochrnutý, takže sa ani nezúčastnil korunovácie. Dožil sa ešte aj synovej svadby s Izabelou Hainaut v apríly 1180. V septembri však zomrel a tak začal vládnuť Filip II. Filip bol prvým kapetovským panovníkom, ktorému sa podarilo zjednotiť pod svoju vládu väčšinu krajiny. Získal postupne územia Maine, Tourainne, Anjou, Brittany a územie celej Normandie od neschopného anglického kráľa Jána Bezzemka. Filip bol obľúbený u obyčajných ľudí a podporoval rozvoj tretieho stavu, teda mešťanov, obchodníkov a remeselníkov. Dokázal potlačiť moc feudálov, obmedziť ich vzájomné boje, čo prinieslo krajine mier a prosperitu. Zreorganizoval aj štátnu správu. Zúčastnil sa na tretej križiackej výprave, tzv. výpravy kráľov, spolu s anglickým kráľom Richardom Levie Srdce a rímsko nemeckým cisárom Fridrichom Barbarossom. Spočiatku postupovali Richard a Filip spoločne. Po roztržke sa však rozdelili a každý išiel na vlastnú päsť. Výprava skončila bez väčších úspechov. Fridrich sa utopil za podivných okolností v rieke a Filip ani Richard nedosiahli väčší úspech. Keď Filip ochorel rozhodol sa pre okamžitý návrat. Ako posledný odišiel Richard, ktorého na spiatočnej ceste zajal rakúsky vojvoda a požadoval splatenie starého dlhu. Roku 1187 sa Filipovi narodil najstarší syn Ľudovít (neskôr VIII.). O päť rokov, 15. augusta 1193 sa Filip druhý krát oženil. Za manželku si zobral Ingeborg Dánsku, dcéru kráľa Valdemara I. Filip ju však z neznámych dôvodov zapudil a nechal zatvoriť v kláštore. Filip žiadal pápeža o rozvod, ale Ingeborg protestovala pretože manželstvo bolo naplnené. Medzi tým sa Filip oženil tretí krát. Roku 1196 si zobral za manželku Agnes z Meraine. Mali spolu dve deti. Máriu a Filipa. Pápež Innocent III. ale manželstvo anuloval a žiadal návrat Filipa k Ingeborg. Keď to Filip odmietol uvrhol pápež roku 1199 na krajinu interdikt. Na nátlak pápeža a Ingeborginho brata kráľa Valdemara II. však napokon Filip ustúpil a roku 1213 sa mohla Ingeborg vrátiť. Filip bol aj podporovateľom umenia a vedy. V Paríži nechal vydláždiť hlavné ulice, pokračoval v stavbe katedrály Notre- Dame (začala roku 1163) a roku 1200 vydal zakladajúcu listinu pre parížsku univerzitu Sorbonnu. Paríž sa tak stal centrom stredovekej učenosti. Filip II. August zomrel 14.júla 1223. Pochovali ho v bazilike Sv. Denisa.