Filip IV. (Pekný)

1285-1317

f Narodil sa roku 1268. Bol synom francúzskeho kráľa Filipa III. a jeho prvej manželky Izabely Aragónskej. Po smrti svojho otca, roku 1285 sa stal francúzskym kráľom. Už ako dieťa dostal prezývku Pekný ( le Bel). Väčšina historikov sa zhoduje, že sa týkala výlučne jeho fyzického vzhľadu. V žiadnom prípade neopisovala jeho povahové vlastnosti, ktoré boli presne opačné. Filip bol až druhorodeným synom. Jeho starší brat Ľudovít, však zomrel vo veku 10 rokov. Aj keď nastúpil na trón veľmi mladý ( 17 ročný ), vládol tvrdou rukou, kruto a bezohľadne. Spôsob jeho vlády je niekedy označovaný ako byrokratická monarchia. Oveľa viac ako o šľachtu sa opieral o menovaných úradníkov, ktorí zosobňovali jeho moc v jednotlivých častiach krajiny. Po roku 1284 si Filip zobral za manželku kráľovnú Janu Navarrskú. Jana bola súčasne dedičkou území Champagne a Brie, ktoré susedili s rodovými majetkami Kapetovcov, čím Filip opäť posilnil celistvosť krajiny. S Janou mali šesť detí. Margita (zomrela ako dvoj ročná), Karol IV. a Róbert (zomrel ako 11 ročný). Všetky deti, ktoré sa dožili dospelosti boli významné osobnosti vtedajšej doby. Všetci traja synovia boli francúzski králi a dcéra Izabela bola anglickou kráľovnou. Filip sa snažil vytvoriť z Francúzska európsku mocnosť číslo 1. Na to potreboval veľké vojsko a ešte viacej peňazí. Od anglického kráľa Eduarda získal kraj Guinne (centrum je mesto Bordeaux). Súčasťou mieru, po skončení vojny, bola aj svadba Filipovej dcéry Izabely a Eduardovho syna Eduarda II. Izabela však v tomto manželstve nikdy nebola šťastná, Eduard bol totiž homosexuál. Vo vojne o Guienne pomohli Eduardovi flámske mestá. Francúzi preto vpadli na ich územie a potom čo sa flámsky gróf Vít vzdal, územie obsadili. Čoskoro proti novému správcovi Jakubovi zo Chatillónu vypuklo povstanie. Nasledujúci konflikt skončil viac menej nerozhodne, no Filipovi vyniesol 200 000 libier od flámskych miest. Ani to však Filipovi nestačilo. Míňal obrovské sumy peňazí. Ukladal roľníkom stále vyššie dane, pozatýkal Židov a skonfiškoval ich majetok. Pustil sa aj do Lombarďanov, ktorí v tom čase predstavovali najvýznamnejších ,,bankárov“ Európy. Samozrejmosťou bolo neustále znehodnocovanie mincí . Znepriatelil si aj cirkev, keď žiadal polovicu ich ročných príjmov ako daň. Tým sa dostal do konfliktu aj s pápežom Bonifácom VIII. Filip následne zakázal vývoz drahých kovov z krajiny, čím zastavil de facto príjmy pápežovi, ktoré dostával z Francúzska. Pápež vydával proti francúzskemu kráľovi jednu bulu za druhou, no Filip ich verejne spálil. Aby potlačil odpor duchovenstva zvolal do Paríža snem (Generálne stavy) na ktorý pozval aj zástupcov 250 miest (1x v dejinách), pomocou ktorých ľahko duchovenstvo porazil. Filipova drzosť nepoznala hraníc. Vyslal proti pápežovi skupinu spiklencov na čele s Viliamom Nogaretom, ktorí staručkého pápeža zajali a chceli ho uniesť do Francúzska. Takmer 90 ročný (86 rokov) pápež poníženie neprežil a na druhý deň z rozčúlenia zomrel. Keďže ani nasledujúci pápež Benedikt XI. nespolupracoval úplne, po jeho smrti Filip presadil za pápeža Francúzska Bertranda de Goth (Klement V.). Aby ho mal pod kontrolou, sídlom pápeža sa stalo juhofrancúzské mesto Avignon. Začalo takmer 70 ročné tzv. avignonské zajatie pápežov. Najznámejšie však bolo Filipove vystúpenie proti radu Templárov. V snahe získať ich obrovské bohatstvo, obvinil ich z kacírstva a v dokonale koordinovanej akcii pozatýkal väčšinu členov vrátane posledného veľmajstra Jacquesa de Moley. De Moley ho potom na horiacej hranici preklial (11.3.1314). Spolu s pápežom a celou jeho rodinou a vyzval ho na Boží súd, do roka a do dňa. To sa aj stalo a Filip v priebehu roka (29.11.1314), skutočne zomrel,(počas poľovačky). Podobne dopadli aj všetci jeho traja žijúci synovia. Vládli veľmi krátko. Ľudovít X.(2 roky) Filip V.(6 rokov), a Karol IV. (6 rokov), a všetci zomreli za podozrivých okolnosti. Keď zomrel Filipov posledný syn Karol IV. (r.1328), vymrel aj celý rod Kapetovcov. Naplnila sa tak kliatba posledného veľmajstra Templárov. Keď Filip zomrel, nenávidela ho celá krajina.