František I.

1515 - 1547

f Narodil sa 12. septembra 1494. Bol synom Karola z Angouleme a Loise Savojskej. Oženil sa s Claude Francúzskou, dcérou Ľudovíta XII. Spolu mali 8 detí. Roku 1530 sa oženil druhý krát, s Eleonórou Rakúskou, s ktorou nemal žiadnych potomkov. S Františkom I. nastupuje vo Francúzsku humanizmus a renesancia. Vojny s Talianskom, v čase jeho predchodcov, naplno rozprúdili kontakty medzi oboma krajinami. František dostal humanistické vzdelanie. Ním skončilo vo Francúzsku stredoveké panovanie. František sa stal veľkým mecenášom umenia. Pracovali pre neho aj takí umelci ako Leonardo da Vinci. Mnoho z Leonardových diel tak zostalo vo Francúzsku (napr. aj Mona Lisa). Práve v časoch Františka I. začala vznikať nádherná zbierka umenia francúzskeho panovníckeho dvora, ktoré dnes môžeme obdivovať napr. v Louvri alebo Versailes. Kráľ platil agentov, ktorí mu nakupovali umelecké diela a knihy v celej Európe, no najmä v Taliansku. Prikázal dokonca sprístupniť knihy z kráľovskej knižnice učencom z celého sveta, čím výrazne podporil rozvoj vedy a vzdelanosti. Nechal prestavať mnoho pevností na pohodlné zámky, prípadne vybudoval mnohé úplne nové. Sám sa najradšej zdržiaval v zámku v Fontainebleau. V politickej oblasti nedosiahol až také úspechy. Pokračoval vo vojnách v Taliansku. V bitke pri Pávii prehral s rímskym cisárom Karolom V. a dokonca ho odviedli ako zajatca do Madridu. Musel podpísať nepríjemnú kapituláciu, no po získaní slobody ju nerešpektoval. Proti cisárovi sa neskôr dokonca dohodol s Turkami, čo bolo prvý krát v európskej politike. Ako vzdelaný a rozhľadený človek pochopil aj význam zámorských objavov. Vyslal niekoľko expedícií, ktoré pre Francúzsko získali Newfoundland a Quebeck (kde sa dodnes hovorí po francúzsky), ale aj napr. Guineu. Roku 1539 dokonca nariadil úradné používanie francúzštiny namiesto stredovekej latinčiny. V roku 1531 otvorili v Lyone prvú burzu. Veľké výdavky však musel zaplatiť ľud. Niektoré dane zdvojnásobil ba dokonca až strojnásobil. Obrovské výdavky mal kráľovský dvor. Ten cestoval všade, kde aj kráľ. „Hlavné mesto“ bolo, tam kde kráľ. Sťahovali sa tisíce ľudí, koní (podľa niektorých údajov 12000!), materiál, ale aj milenky, hudobníci, speváci, herci. Kultúrne úspechy tak zatienila zlá hospodárska politika. František zomrel 31. júla 1547. Jeho následníkom bol syn Henrich II.