Henrich II.

1547 - 1559

h Narodil sa 31. marca 1519. Bol synom francúzskeho kráľa Františka I. a jeho manželky Claude Francúzskej. Vo veku 14 rokov (1533) ho oženili s rovnako starou Katarínou Medici. Bol korunovaný roku 1547, v katedrále v Reims, po smrti svojho otca. S Katarínou mali spolu 10 detí, z toho raz dvojčatá. Pritom Katarína bola 10 rokov neplodná. Mal aj tri nemanželské deti. Od roku 1536 vášnivo miloval o 18 rokov staršiu Dianu z Poitiers. Ani sa veľmi niet čo čudovať. Katarína bola škaredá a Diana vraj nádherná žena. V politickej oblasti sa smutne preslávil prenasledovaním protestantov, ktorí sa vo Francúzsku nazývali Hugenoti ( z nemeckého slova Eidgenossen- združenie, pôvodne združenie miest Ženeva, Freiburg a Bern, ktoré prijali Kalvínovo učenie). Hugenoti boli prívržencami Kalvinizmu oveľa viac ako Lutheránstva. Kalvínovo učenie však bolo v mnohom prísne dogmatické. V Ženeve vznikol de facto teokratický (náboženský) štát. Konzistórium špehovalo každého občana a zasahovali dokonca aj do manželstiev. Tento „protestanizmus“ sa uchytil vo Francúzsku. To sa samozrejme francúzskym kráľom veľmi nepozdávalo. Od čias Filipa IV. dokázali účinne bojovať s cirkvou a obmedzovať jej moc a teraz by mali o ňu prísť? Henrich II., aby zastavil tento trend ustanovil roku 1549 osobitný súdny tribunál, ktorý mal súdiť Hugenotov. Aby ich čo najviac odhalili, udavač dostal tretinu majetku odsúdeného. Lenže zasiahnutí boli aj sudcovia či najvyšší šľachtici, napr. princovia z Navarry, Bourbon, Conde, príslušníci rodu Coligny. Henrich vyhlásil, že sa bude na vlastné oči pozerať, ako ich budú upaľovať. Precenil silu nepriateľa a jeho vyhlásenie bolo priam provokatívne. Roku 1559 ho na svadbe dcéry Alžbety zasiahol kópiou do oka Gabriel Montgomery, kapitán jeho kráľovskej stráže. 10. júla 1559 kráľ zraneniu podľahol. Nasledoval ho syn František II. Začala chaotická doba náboženských vojen.