Karol VII. Víťazný

1422 - 1461

k Narodil sa 22.februára 1403. Bol jedenástym dieťaťom francúzskeho kráľa Karola VI. a jeho manželky Izabely de Baviere. Aj keď bol najmladším synom nebohého kráľa, podarilo sa mu presadiť. V mladosti sa nezdržiaval na kráľovskom dvore, ale pri svojej budúcej svokre Yolande Aragónskej(mocnej kráľovnej štyroch kráľovstiev), čo mu zrejme pomohlo prežiť. Po otcovej smrti sa nestal kráľom. Podľa zmluvy Troyes (1420) vláda pripadla Henrichovi VI., synovi anglického kráľa Henricha V. Zmluva mala zastaviť nezmyselné sto rokov trvajúce boje medzi oboma štátmi. Po víťazstve pri Agincourte, Angličania aj tak ovládli väčšinu krajiny. Svoju moc vykonávali prostredníctvom normanských vojvodov. Dauphin Karol ovládal juh krajiny. Sídlil na hrade Chinon. Do tohto obdobia pripadá činnosť Jany z Arku. Sedemnásťročná dievčina, získala v sne náboženské presvedčenie, že oslobodí krajinu. Podarilo sa jej o tom presvedčiť Karola, ktorý ju postavil na čelo armády. Pôsobením Jany sa pôvodne feudálna vojna o územie, zmenila na národný boj Francúzov proti anglickej okupácii. Výsledkom bolo oslobodenie Francúzska. Angličanom po pár rokoch bojov zostal iba prístav Calais. Roku 1429 mohol byť panovník korunovaný v katedrále v Reims. Karol sa oženilo s Máriou z Anjou, dcérou spomínanej Yolandy Aragónskej. Spolu mali 12 detí. Aj napriek tomu, že mal Máriu rád povrávalo sa, že ženou jeho života bola Agnés Sorel. Výsledkom Karolovej politiky bolo Francúzsko zjednotené na národnom princípe. To sa nepodarilo žiadnemu jeho predchodcovi. Karol zomrel roku 1461. Jeho následníkom sa stal jeho syn Ľudovít XI.