Belo I.

1060-1063

b Belo bol najmladší z troch synov Vazula. Jeho otcom bol Vazul a matkou po mene neznáma príslušníčka rodu Tátoňovcov. Po otcovom oslepení utiekol spolu s bratmi do Čiech. V čase úteku bol ešte dieťa. Mohol sa narodiť niekedy medzi rokmi 1015 – 1020. Na rozdiel od bratov Ondreja a Levanteho, ktorí skončili na území Kyjevskej Rusi, Belo sa asi ako 25 ročný dostal do Poľska. Tu sa ho ujal Kazimír, pričom pravdepodobne rátal, že v prípade nástupníckych sporov bude môcť prostredníctvom neho zasiahnuť do Uhorskej politiky. V Poľsku sa aj oženil. Zobral si za manželku Rychezu (nem. Adelaidu, česky Rejčku), dcéru poľského kniežaťa Mieška II. a sestru Kazimíra. Keď roku 1048 zomrel nitriansky údelný vojvoda Domoslav a Ondrej I. stále nemal mužského potomka, pozval ho panovník do krajiny a určil ho za svojho nástupcu. Súčasne ho ustanovil aj za nitrianskeho a biharského vojvodu. ( Domoslav bol ich bratrancom, synom Ladislava Lysého, ktorý bol bratom ich otca Vazula). Keď Ondrej I. porušil zmluvu o nástupníctve, tým že korunoval svojho syna Šalamúna za kráľa, vypukla medzi súrodencami bratovražedná vojna. Bolo vyhral a chorľavý Ondrej na úteku zomrel. Tak sa aj ďalší Vazulov syn stal kráľom ako Belo I. Belo bol skúsený a tvrdý panovník, ktorý si nezávisle počínal už ako údelný vojvoda. Sídlil na nitrianskom hrade, odkiaľ spravoval 15 komitátov. Belo viedol aj vlastnú politiku, mal vlastné vojsko a razil svoje mince. Po nástupe na trón rázne potlačil pohanské povstanie v Potisí. Podľa kronikárov sa vtedy roľníci zišli vo veľkom dave a žiadali kráľa, aby im dovolil žiť ako pohanom. Tak ako žili ich otcovia. Dokonca vraj žiadali zrovnať kostoly zo zemou a obesiť vyberačov desiatkov. Snažil sa zaviesť aj poriadok v obchode a mincovníctve. Svoje dovtedajšie vojvodstvo prenechal svojim dvom synov Gejzovi a Ladislavovi. Gejza dostal Nitriansko s 11 komitátmi a Ladislav Biharsko a 4 komitáty. Belo však čoskoro 11. 9. 1063 zomrel. Do krajiny okamžite vpadol nemecký kráľ Henrich IV. A dosadil na trón Šalamúna, ktorý pred pár rokmi musel z Uhorska utiecť pred svojim strýkom Belom.