Čím merať teplotu?


Najlacnejšie teplomery sú klasické sklené ortuťové teplomery. Ich nevýhodou je však dlhšie meranie teploty a nebezpečenstvo otravy ortuťou v prípade ich rozbitia. Aj preto odborníci najmä rodičom odporúčajú, aby ľahké rozbitné sklené ortuťové teplomery na meranie teploty deťom prestali používať. Rozhodne ich neslobodno používať na meranie teploty v ústach pre riziko rozhryznutia! Tzv. lekársky ortuťový teplomer „rýchlobežka“ je určený pre novorodencov na meranie v konečníku, ale po jeho vybratí ortuťový stĺpec rýchlo klesá, preto teplotu treba prečítať ešte v konečníku. Zvyčajne ich používajú v nemocniciach.

Bezpečné a pomerne presné meranie teploty umožňujú digitálne teplomery , s ktorými je možné merať teplotu v ústach, konečníku či podpazuší. Digitálne teplomery zvyknú po skončení merania vydať zvukový signál a majú aj pamäť,ktorá uchováva poslednú nameranú hodnotu. Cumlíkový digitálny teplomer je najprirodzenejším spôsobom merania teploty u dojčiat a batoliat využívajúci sací reflex, ak však dieťa kašle, kýcha, dýcha ústami alebo má plný nos, meranie v ústach nie je veľmi vhodné. Stáva sa aj to, že dieťa okamžite tento teplomer vypľuje, pretože je tvrdší ako jeho cumlík, takže jeho kúpou môže ísť aj o celkom zbytočnú investíciu. Niekedy môže v tomto naozaj lepšiu službu urobiť digitálny teplomer, ktorý treba pred zavedením do konečníka dieťaťa potrieť olejom a po skončení merania dezinfekčným roztokom.

Ušný teplomer je finančne pomerne náročnou záležitosťou, Americká pediatrická asociácia neodporúča jeho použitie u detí mladších ako tri mesiace pre riziko falošne nízkych hodnôt. Pásikový teplomer na čelo možno použiť len pri orientačnom zistení, či má dieťa horúčku, na presné meranie treba použiť digitálny alebo iný teplomer. Už sa však vyrába aj kvalitný čelový teplomer využívajúci najnovšie technológie, ktorý je po priložení sondy na čelo schopný odmerať teplotu v priebehu jednej -dvoch sekúnd!

Z praxe niektorých pediatrov vyplýva negatívna skúsenosť, že rodičia často svojim deťom teplotu nemerajú a lieky nasadzujú „od oka“. Dnes už jestvujú kvalitné teplomery, s pomocou ktorých aj nepokojným deťom možno odmerať teplotu ľahko a rýchlo!

Horúčka najčastejšie signalizuje, že organizmus bojuje s infekciou. Je prirodzenou reakciou pri mnohých chorobách. Niekedy je jej chýbanie väčšmi znepokojujúce ako horúčka samotná. Normálna telesná teplota kolíše v závislosti od miesta merania, pretože teplota na povrchu tela nie je rovnaká. Niektoré časti tela ako napríklad ruky a nohy mávajú nižšiu teplotu v porovnaní s inými časťami organizmu. Najčastejšie sa najmä u dospelých meria teplota v podpazuší, u malých detí v konečníku alebo v ústach. Keďže v súčasnosti je už možné merať teplotu rôznymi druhmi teplomerov, zvykne sa teplota u detí merať pohodlne už aj v uchu či na čele. Treba myslieť na to, že pri meraní teploty v konečníku sú získané hodnoty priemerne o pol stupňa Celzia vyššie, takže 0,5 stupňa Celzia vždy musíme odpočítať!

Miesta merania teploty a vhodné teplomery V podpazuší (klasický ortuťový teplomer, digitálny teplomer), na čele (čelový digitálny teplomer, pásikový teplomer na čelo) , v uchu (digitálny ušný teplomer) , v ústach (cumlíkový digitálny teplomer, ortuťový teplomer nevhodný!!!, v konečníku (klasický ortuťový teplomer, lekársky teplomer „rýchlobežka“, digitálny teplomer).

Druhy teplomerov. Obyčajný sklený ortuťový teplomer - s klasickým ortuťovým teplomerom sa teplota meria zvyčajne v podpazuší. Teplomer tam treba ponechať najmenej päť minút, kým sa ortuťový stĺpec ustáli. Pred každým meraním ho treba dôkladne striasť.

Lekársky ortuťový teplomer „rýchlobežka“ - sa používa na rýchle meranie teploty v konečníku novorodencov. Teplotu treba prečítať ešte v konečníku, lebo po vybratí ortuťový stĺpec klesá dole.

Digitálny teplomer - možno zvyčajne použiť na meranie telesnej teploty v podpazuší, ústach i v konečníku. Čas merania sa odlišuje na základe druhu a značky. Po skončení merania zvykne vydať signál, niektoré dokonca špeciálnym tónom vedia upozorniť na zvýšenú teplotu. Má funkciu pamäti minimálne poslednej nameranej hodnoty. Niektoré druhy sú vodotesné a pre ľudí alergických na nikel sa vyrábajú aj teplomery s pevnou či ohybnou zlatou špičkou.

Cumlíkový digitálny teplomer - má vzhľad cumlíka pre dieťa, aktivuje sa stlačením tlačidla a následne sa vloží dieťaťu do úst. Treba dbať na to, aby počas merania teploty malo dieťa ústa zatvorené. Skončenie merania oznámi zvukový signál. Pamäť obyčajne uchováva hodnotu posledného merania. Čas merania môže byť rôzny v závislosti od druhu.

Digitálny infračervený ušný teplomer - unikátna sonda umožňuje nielen meranie teploty vo zvukovode, ale dokáže merať aj povrchovú teplotu predmetov – napr. mlieka v detskej fľaši. Nie je vodotesný. Skončenie merania oznamuje dlhý tón. Jeho výhodou je, že teplotu možno merať nerušene aj počas spánku dieťaťa.

Čelový digitálny teplomer - sonda sa prikladá na čelo tak, aby úplne priľahla na pokožku. Následne sa stlačí gombík so štartom. V priebehu sekundy, dvoch teplomer vydá dlhý tón oznamujúci koniec merania. Je ideálny pre ľudí všetkých vekových kategórií, ale pre rýchlosť merania špeciálne pre deti.